Rezidenční hospic

V Památkovém katalogu Národního památkového ústavu je uveden anotací: „Měšťanský dům s podloubím a částečně klasicistní fasádou, opatřený radikálně moderní nástavbou. Urbanisticky významný článek zástavby Štěpánkovy ulice, s historickými podsíněmi. Rodný dům obrozeneckého dramatika Jana Nepomuka Štěpánka“.

Součástí čtyřpodlažní budovy s podloubím je kromě jedenácti útulných bytů a dvou teras společenská místnost v přízemí s cennými historickými klenbami, s kachlovými kamny, klavírem, okenními vitrážemi, propojená s nádvořím a zahradou nad hradbami. Dále kuchyň a velká moderní koupelna s vanou. V domě je výtah. Všechny byty jsou bezbariérové, kompletně vybavené-kuchyňskou linkou, vestavěnými spotřebiči a skříněmi, televizí, sociálním zařízením, podle potřeby  i elektricky polohovatelnými  lůžky. Více osluněné byty mají klimatizaci a venkovní žaluzie.

V této nově rekonstruované budově v centru Chrudimi  od ledna 2022 nabízíme byty současně s rozsáhlými společnými vnitřními i venkovními prostorami domu k dlouhodobému pronájmu nájemníkům, kteří ocení umístění domu v klidném historickém centru města, bezbariérovost a kompletní vybavení moderního malometrážního  bytu, možnost využívat  společné prostory, příležitost k setkáním s ostatními ubytovanými i nabídku servisních a doplňkových služeb. Předpokládáme využití lidmi ještě relativně soběstačnými, ale přesto už omezenými  onemocněním nebo věkem. Nejedná se o sociální byty. Ve výběru nájemníků nejsme nijak omezeni. Stejně jako na provoz lůžkového hospice ani na provoz Rezidenčního hospice nežádáme a nebudeme žádat o dotace z veřejných rozpočtů. Nájmy jsou komerční a budou využity k financování provozu lůžkového hospice.

Původně jsme plánovali využití domu pro onkologicky nemocné v časnějším stadiu jejich onemocnění. Proto jsme jej nazvali Rezidenční hospic. Toto jméno jsme ponechali i při současném využití domu. Byty v něm splňují kritéria pro rezidenční bydlení. Hospic původně znamenal místo pro odpočinek poutníků. Všichni jsme v tomto světě „poutníci“ a přejeme si, aby i náš Rezidenční hospic byl místem odpočinku a domovem pro ty, kdo se v něm ubytují.

Současně s ubytováním nabízíme ubytovaným v Rezidenčním hospici servisní a doplňkové služby.

Servisní služby jsou hrazené z nájmu.

Těmito službami se rozumí:

 • Zajištění dovozu obědů z lůžkového hospice ( Hospic má vlastní kuchyň)
 • Pravidelná údržba bytu a drobné opravy v něm
 • Úklid a péče o společné prostory včetně venkovních (zahrada, terasa, nádvoří)
 • Pořádání společných akcí ve společenských prostorách domu (besedy,koncerty,cvičení…)
 • Organizace společných akcí mimo budovu rezidenčního hospice (návštěva divadla apod.)

Ubytovaným nájemníkům s nevyléčitelným onemocněním nabízíme služby paliativní ambulance Hospice Chrudim.

V situaci nouze má ubytovaný možnost zavolat a poradit se se zdravotní sestrou, případně lékařem v lůžkovém hospici  (24hod denně/7 dní v týdnu).

Doplňkové služby (nehrazené z nájmu)

 • Zajištění převlékání, praní a žehlení lůžkovin a prádla – máme vlastní prádelnu
 • Obsluha při společném stravování ve společenské místnosti v přízemí včetně mytí nádobí
 • Úklid bytu
 • Péče o byt v nepřítomnosti nájemníka

 

Cena za bydlení a služby:

V domě jsou dva mezonetové byty 2+kk, a dále 7 malometrážních bytů 1+kk pro jednu osobu, a 2 větší byty 1+kk vhodné i pro manželské dvojice.

Nájem za užívání kompletně vybaveného bytu včetně společných vnitřních i venkovních prostor  spolu se servisními službami  je stanoven podle druhu a velikosti bytu.

Celková cena za bydlení a servisní služby je  od 13 500,- Kč měsíčně

Plnění spojené s užíváním bytu a společných prostor :

 • dodávka vody (záloha) 100Kč měsíčně
 • dodávka tepla-zemní plyn (záloha) 1300,-Kč měsíčně
 • dodávka elektřiny (záloha) 500,-Kč měsíčně
 • ostatní nezbytné služby (televizní a rozhlasové poplatky, internet, odvoz komunálního odpadu, servis výtahu, opravy a revize) :700,- Kč měsíčně

Platba za energie bude vycházet z vyúčtování jednotlivými dodavateli a z velikosti bytu a počtu ubytovaných v bytě, zúčtování 1x ročně.

Cena za případné poskytování asistenčních a sociálních služeb bude stanovena samostatnou smlouvou mezi ubytovaným uživatelem a poskytovatelem těchto služeb, a pokud má ubytovaný přiznaný příspěvek na péči, je hrazeno z této sociální dávky.

Cena za případné doplňkové služby (hrazení obědů, praní prádla, úklid…)  bude stanovena samostatnou smlouvou mezi ubytovaným a poskytovatelem

VIDEO